OKULA HAZIRLIK

Yazar : ÇOCUK ve ERGEN PSİKİYATRİSTİ DR EGEMEN AKTAŞ
Tarih : 30/08/2015

Uzun bir tatili geride bıraktık.  Okul için hazırlıkların yapılması ve yazın yarattığı rehavetin üzerimizden atılması için az bir zaman kaldı. Birçok çocuk yazın okul zamanında oynamadığı kadar çok oyun oynadı, televizyon izledi. Aileler yapılması gereken sorumlukların yerine getirilmemesine yer yer göz yumdu. Ancak artık vakit daralıyor. Çocuklarımızı okula hazırlamalı, unutulan bilgileri hatırlamalı, uyku düzeninden başlayarak hayatımızın ritmini okula göre ayarlamalıyız.  

Okulların açılması yaklaştıkça, okula gitmekle ilgili kaygılarda başladı. Özellikle çocuk psikiyatrisi uzmanlarına okul kaygısı, eğitim hayatını etkileyen özgül öğrenme güçlüğü( disleksidiskalkuli vb.), Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu gibi nedenlerle başvurularda artış olmaya başladı.  

Geçen sene okul kaygısı ile ilgili yazmıştım. Sitemizde bu konuda çeşitli yazılar mevcut. Ancak okulla ilgili hazırlık konusunda yazmamıştım.  

Öncelikle okula gitmek çocuklarımızın kararını verebileceği bir süreç değil. Dolayısıyla çocuklarımızla üstünde tartışacağımız bir konu da değil. Çocuklarımızı okula hazırlarken bu bilinçle hareket etmeli ve çocuklarımızı bu zorunlu sürece hazırladığımızı unutmamalıyız. Çocuklarımıza okulu sevdirmek için abartılı hediyeler, ödüller almamalı, bu sürecin hepimizin hayatının doğal bir parçası olduğunu çocuklarımıza hissettirmeliyiz. 

 İlk defa okula gidecek çocuklarımızın okula öncesinde birkaç kez gitmesi de, okulu yabancılamasını azaltacak bir kolaylık sağlayacaktır. Daha önce okul deneyimi olan ve okul yaklaştıkça kaygılarında artış olan çocuklarımızın kaygılarının altında yatan nedenin mutlaka araştırılması ve ortadan kaldırılmasının sağlanması çocuğumuzun okula gidişini kolaylaştıracaktır.  

Özgül Öğrenme Güçlüğü olan çocuklarımız yaz döneminde düzenli egzersiz yapmadılarsa, muhtemelen okulun kapandığı döneme göre özellikle okuma ve yazma becerileri açısından belirgin gerileme yaşamışlardır. Bu yüzden önümüzdeki kısa zaman çocuklarımızın okula uyumu ve oluşan açıkların kapatılması açısından altın değerindedir.  

Yine Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların ailelerden en çok duyduğum söz, masaya oturtamadıkları, çalıştıramadıkları, bu yüzden de akademik olarak geriledikleri şeklindedir. Bunun bir nedeni de özellikle Dikkat Eksikiliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konan ve tedavi altında olan çocukların yaz döneminde medikal tedavilerinin kesilmesi, öbür adıyla ilaç tatilidir. Bu kısa dönemi daha verimli geçirmek adına doktorunuzla irtibat kurup bu hazırlık döneminin en verimli geçmesini sağlamanızı öneririm.     

Hepimiz için hem keyifli hem de zor bir süreç yeniden başlıyor. Umarım tüm çocuklar için mutlu, huzurlu, bilgiyle, keyifli zaman geçirmenin birlikte gerçekleştiği bir dönem olur.  

Dr. Egemen Aktaş  

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı  

Antalya