Okula gitmek istemeyen çocuklara nasıl davranmalı?

Yazar : Dr. Egemen Aktaş
Tarih : 11/06/2014

Okula gitmek istemeyen çocuklara nasıl davranmalı?

Bir çocuk okula neden gitmek istemez? Çünkü okulda ne olacağını bilmez, çünkü okulda evden farklı olarak bazı hoşuna gitmeyen durumlarla baş etmek zorunda kalır. Çünkü ev her zaman daha korunaklı, güvenli bir ortamdır. Çünkü tüm insanlar kendi yakınlarının yanında daha huzurlu hisseder.
Durumu böyle düşündüğümüzde çocukların korkmasına değil korkmamasına şaşırmamız gerekir. Ancak çocukların uyum yeteneği beni çoğu zaman hayran bırakmıştır. İşte belki de bu uyum yeteneği birçok çocuğun okula çekinmeden, severek gitmesine neden olmaktadır.
Ancak bazı çocuklar çeşitli gerekçelerle okula gitmekte sorunlar yaşamaktadır. Bu gerekçeler bazen okulda yaşadığı olumsuz bir durumla ilişkili olabilir., bazen yeterince uygun ön hazırlık yapılmaması ile ilgili olabilir. , bazen de çocuğun kaygıya yatkın yapısından kaynaklı olabilir.

Peki ne yapmalı ?

Önce okul öncesi dönemde okulla ilgili ön hazırlığı yazıya başlarken ki bilgiler ışığında yapmak gerekir. Yani çocukların korkabileceklerini, çekinebileceklerini, kaygı duyabileceklerini bilerek hareket etmek, bununla baş etmesi için yardımcı olacağımızı hissettirmek…
Ancak bazı durumlarda uygun ön hazırlık da yeterli olmayabilir. Okulla ilgili nedenlerin ortadan kaldırılması, çocuğun kaygısını arttıran tutumların uygunları ile yer değiştirmesi, okul ortamının bu doğrultuda düzenlenmesi başka bir yöntem olabilir.
Tüm bu yaklaşımlara rağmen bazı çocuklar okula gitmekte sorun yaşamaya devam edebilir. Aileler sık olarak çocuklarının anne yada babayla sınıfta durabildiklerini, çevresi ile etkileşim içerisine girebildiklerini, derse uyum sağlayabildiklerini ifade etmektedir. Kaygı anne yada baba çocuğun yanından ayrıldığında gerçekleşmektedir. Ayrılık kaygısı olarak değerlendirilecek bu durum uygun davranışçı yöntemlerle çoğu zaman tedavi edilebilmektedir.  Davranışçı yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda ise daha farklı tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir.
Bu sorunlarla karşılaşılması durumunda Çocuk Psikiyatrisine yapılan erken başvurunun çok önemli olduğu, çocukların  bu durumla başa çıkabilmesini kolaylaştırdığı ve sorunun büyümeden  ortadan kalkmasına yardımcı  olduğu bilinmektedir.

Dr Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya