Sorun Cevaplayalım

Merhaba Egemen bey,
Kızım 7 yaşında ,ikinci sınıfta. Arkadaşlık ilişkilerinde zorlanıyor. Sınıfına aidiyet duygusunu geliştiremedi. Bazen tenefüslerde sınıfta kalıp kitap okuduğunu söylüyor. Kız arkadaşlarını teneffüste bulamadığını dile getiriyor. Sınıfındaki erkeklerle oynayamadığını onların sert oynadıklarını söylüyor. Okulundan çok memnun, sınıfını çok sevdiğini söylüyor, dışarda görüştüğümüz ailelerin çocuklarıyla ,ikili ilişkilerde çok güzel oynuyor. Çok mutlu olduğunu söylüyor, çok güzel resim yapıyor, resimde dereceleri var. Büyüklerle ilişkileri çok iyi. Sınıfında bir resim çekilmişler, o grubun dışında fotoğraf vermiş. Ben bu durumdan çok endişe duyuyorum. Bize bir profesyonel olarak düşüncelerinizi iletirseniz sevinirim. Saygılarımla .

Soran : R
Tarih : 24/10/2014 06:34:47

Merhaba,

Anladığım kadarıyla kızınız okulda mutlu olduğunu, arkadaş ilişkilerinde sorun yaşamadığını gerek söylemleri ile, gerekse de davranışları ile gösteriyor. Ancak Siz, kızınızın akran ilişkilerine ilişkin kaygılısınız. Genelde özellikle 7 yaşındaki çocuklar yaşadıkları olumsuzlukları davranışlarına ve bazen söylemlerine yansıtır. Örneğin arkadaşları ile uyum sorunu yaşıyorsa okula gitmek istemeyebilir ya da arkadaş ilişkilerinden olumsuz şekilde bahsedebilir. Böyle bir durum olmadığını ifade etmişsiniz. Çocuklar arasındaki mizaç farklılıkları da aralarındaki ilişkiye etki edebilir. Buna ilişkin değerlendirme yapmadan bir şey söylemem mümkün değil. Arzu ederseniz bir çocuk psikiyatristinin görüşüne başvurun ve kızınızı değerlendirsin. Görüşme sonrası aklınızdaki soruların birçoğunun yanıtlanacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.

Uzm. Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya 

oğlum 13 yaşında bizlere oldukça fazla sorun yaratıyor bugünlerde.bizden habersiz oyunlara para yatırıyor.çevreden küçük miktarlarda para alıyor ama geri ödemiyor,sürekli para ile ilgili konuşuyor.. vb.davranışlarda bulunuyor.aşırı derece de yalan söylüyor.son derece inatçı ve hiçbir hatasından ders almıyor aynısını hiç olmamışcasına tekrar ediyor.tırnaklarını yeme ve ellerini oynama gibi tikleri var.Açıkcası yaşının çocuğu değil.davranışları en az 2 yaş küçük çocukların ki gibi.İnanılmaz korkuyorum ve artık baş edemiyorum.Bu sebeple evde sürekli huzursuz yaşıyoruz.Eşimde bende nasıl davranacağımızı bilemiyoruz.yardımınızı rica ederim.Not:tek çocuk anne baba çalışıyor,gündüzleri yalnız kalıyor.

Soran : RB
Tarih : 24/10/2014 06:27:20

Merhaba,

Anlattığınız problemlerden izinsiz para alma, yalan söyleme,öfke atakları,huzursuzluk gibi belirtiler davranım bozukluğundan başlayarak çeşitli psikiyatrik bozukluklarda gözlemlediğimiz durumlardır. Yaşanan bu sorunlara ilişkin ayrıntılı bilgi edinmeden çok fazla bir şey söylemek doğru olmaz. Bence en kısa sürede bir çocuk psikiyatristi ile görüşmelisiniz. 

Saygılarımla

Uzm. Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya

Merhaba Egemen bey
Kızım 19 aylık anne baba vb kelime söylemiyor yani hiçbirşey söylemiyor. Ağzından tek çıkan harf a,e'hmm başka birsey söylemiyor.Ne yapmamız gerekiyo yardımıcı olabilirmisiniz.

Soran : RBS.
Tarih : 24/03/2015 12:54:45

Merhaba,

Konuşmada gecikmeye neden olan ve çocuk psikiyatrisinin ilgilendiren çok neden var. Ancak 1,5 yaşında, anlamasında bir problem olmayan, etrafı ile iletişimi iyi, yaşıtları düzeyinde gelişim gösteren bir çocukta hemen telaşlanmaya gerek olmayabilir. Bizim için genel olarak milat kabul edilen zaman ise 2 yaş. 2 yaşında bir çocuğun 2 kelimelik cümle kurmasını bekliyoruz. Bir çocuğun iki kelimelik cümle kurması için ise 50'ye yakın tek kelimelerinin olması gerekiyor. Ancak normal ile bir gelişimsel problemi bu konuda uzman olmayan birinin ayırması zor. En iyisi bir Çocuk Psikiyatristine danışın ve önerilere uygun hareket edin.

İlk öneri: Çocuğunuz  televizyon izliyorsa hemen kapatın. Çünkü televizyonun konuşmanın gelişimine olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz.   

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Merhaba, kızım 32 aylık gelişimi gayet normal hatta önde gidiyoruz her konuda ama aşırı sinirli öfke nöbetleri geçiriyor ıssırıyor vuruyor kırıyor söz dinlemiyor sadece istediğini yaptıgım sürece iyi ama bazen o bile yetmiyor cok sinirli acaba normal mi nasıl davranmam gerekiyor bi uzmanın görmesi için daha küçük mü? Cevabınızı bekliyorum tesekkürler

Soran : RBS.S
Tarih : 24/03/2015 12:46:44

Merhaba,

32 ay çocuk psikiyatrisi görüşmeleri için erken bir dönem değil. Normalde bu yaşlarda,  çocukların daha fazla itiraz ettiği, istekleri olmadığında daha kolay öfkelendikleri, sınır koymakta güçlük çekilen bir dönem de mevcut. Ancak bu dönemde vurma, ısırma gibi davranışlar genelde olmaz. Bu açıdan benim önerim nasıl davranacağınız konusunda bir Çocuk Psikiyatrisi uzmanının tavsiyelerine başvurmanız.

Saygılarımla...

Dr. Egemen AKTAŞ

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

ANTALYA

Egemen bey merhaba

13 yaşında oğlum yalnız yatamıyor evde bizler olduğumuz halde mutlaka yanına birini çağırıyor gitmez isek yorganı tamamen üstüne çekip öyle uyumaya çalışıyor evimiz 11. katta olmasına rağmen böyle yatmak daha güvenli diyor ve biz onu nasıl bu korkusundan uzaklaştıracağımızı bilemiyoruz saygılarımla

Soran : RBS.SZ.E
Tarih : 24/03/2015 12:31:06

Merhaba;

Burada bu korku için ne yapılacağını anlatmam zor. Ancak çözülmesi gereken bir problem olduğu konusunda sanırım Siz de şüpheye sahip değilsiniz. Ben genelde kaygı ya da korkular için terapi yöntemleri ve bazen birlikte ilaç tedavisi kullanıyorum. Çocuğunuzda sadece bahsettiğiniz şikayetler mevcut ise, birkaç görüşme ile sorunun çözüleceğini düşünüyorum. 

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı 

Antalya

Merhaba, doktor bey 7 yaşında 1. sınıfa giden bir oğlum var. ve 3 yıldır (2 yıl Ana okulu) okulda konuşmuyor. tek bir kelime dahi duymadığını söylüyorlar öğretmeni ve arkadaşları dersleri çok güzel evde okuyoruz beraber ama okulda konuşmadığı için okumuyor. ama derse karşı çok ilgili olduğunu söylüyor öğretmeni evde, dışarıda çok güzek konuşuyor. sadece okulda konuşmuyor sizden yardım bekliyorum.

Soran : RBS.SZ.ES.N
Tarih : 24/03/2015 01:32:24

Merhaba,

Anlattığınız şikayetler çocuk psikiyatrisini ilgilendiren Seçici Konuşmamazlık( Selektif Mutizm) hastalığında ya da çeşitli kaygı bozukluklarında gözlenebilir. Çeşitli terapi yöntemlerini ya da ilaç tedavisini ihtiyaca göre tedavi sürecinde kullanıyoruz. Tanı ve tedavi açısından Çocuk Psikiyatrisinden yardım almanızı öneririm.

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya 

merhaba
Kızım 3.5 Yaşında aşırı hareketli yerinde durmayan bi çocuk sehpa örtülerini kendine dolayıp kendi Etrafında Dönüyor Bazense benim eteklerimi giyiyor oyuncaklarıyla oynamıyor sürekli kendi istedikleri olsun istiyor evi dağıtmayı çok seviyor 'büşra ' diye seslendiğimde Gözüme bakmaz asla göz teması kurmaz Canı isterse söylediklerime cevap veriyor sizce bir sorun varmı ?

Soran : RBS.SZ.ES.NM.Y
Tarih : 24/03/2015 01:20:52

Merhaba,

3,5 yaş tanı koymak için çok erken ancak Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun(DEHB) okul öncesi dönem belirtilerine benzer belirtilerden bahsediyorsunuz. Genelde DEHB okul döneminde tanısı koyulan ve dikkatsizlik, aşırı hareketlilik, dürtüsellik alanlarında belirtilerle karakterize bir durum. Sayfada konu ile ilgili bir makale mevcut. Yararlanabileceğinizi düşünüyorum.  

 Ancak bir değerlendirme yapmadan konuşmak doğru olmaz. Anlattıklarınızın bazıları dönemsel olarak da çocuklarda gözlenebilen durumlar.   

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya 

sınav stresimi nasıl yenebilirim?

Soran : RBS.SZ.ES.NM.YD.
Tarih : 24/03/2015 01:14:14

Merhaba,

Makaleler bölümünde sınav kaygısı ile birkaç makale var. Öneririm. 

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya

oğlum 5 yaşında anaokuluna gidiyor .. istekleri olmadığında diretiyor ağlıyor. öğretmeni başka çocuklara kızdığımızda oğlunuz ağlıyor çok duygusal diyor. zeka problemi yok fakat bu duygusallığı adaptasyonunu engelliyor ne önerirsiniz. teşekkür ederim...

Soran : RBS.SZ.ES.NM.YD.K.K
Tarih : 24/03/2015 01:04:44

Merhaba,

Bence ilk işi olarak, çocuğunuzun ağlayarak isteklerini elde edemeyeceğini öğrenmesine yönelik çalışmalısınız. Ağlayarak, direterek isteklerini elde etmek yerine konuşarak isteklerini elde edebileceğini, bazı isteklerinin hemen o anda gerçekleşmesinin mümkün olmadığını uygun bir dille( öfkelenmeden, kontrolü kaybetmeden) anlatmalısınız. Bu açıdan anne- baba arasında tutum farklılıkları olmaması çok önemli. Çocuklar, aradaki farklılıkları çok güzel fark eder. Eğer yine de hassas yapı devam ederse, adaptasyon problemleri olursa, çocuk psikiyatrisinden yardım almalısınız. 

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı 

Antalya

EGEMEN BEY MERHABALAR.
OĞLUM HÜSEYİN EFE 5 YAŞINDA. YAKLAŞIK 2 HAFTA ÖNCE KUZENİNİN SÜNNET DÜĞÜNÜNDE ARKASINDAKİ PALYAÇOYU ANİDEN GÖRÜNCE ÇOK KORKMUŞTU. O GÜN GECE UYKUSUNDAN ÇOK KORKULU BİR ŞEKİLDE UYANARAK ANLAM VEREMEDİĞİM DERECEDE KORKULU BAKIŞLAR VE AĞLAMAYLA UYANDI. DAHA SONRA HEMEN HEMEN 2 GÜNDE BİR VE BAZEN ÜST ÜSTE HERGÜN GECE BU TARZ KORKUYLA UYANMAYA BAŞLADI. NE OLDUĞUNU VE NE GÖRDÜĞÜNÜ SORDUĞUMUZDA BİZE ANLATMAK İSTEDİĞİNİ BİR TÜRLÜ ANLATAMADIĞINI GÖRDÜM. BUNUN İÇİN NE YAPABİLECEĞİMİZ KONUSUNDA SİZDEN YARDIM BEKLİYORUM.

Soran : RBS.SZ.ES.NM.YD.K.KA.A
Tarih : 23/09/2014 12:00:38

Merhaba,

Öncelikle buna benzer korkutucu bir olay sonrası uyku sorunları (kabus görme , ağlayarak uyanma, gece huzursuzlukları) olabilir. Kalıcı olacağını düşünmeyin. Genelde kısa bir süre içerisinde yavaş yavaş geçer. Gece uykudan uyandığında mümkün olduğunca sorular sormayın, sakinleşip, uykuya devam etmesini sağlayacak bir tutum takının. Zaten kendiliğinden korkusu ile ilgili paylaşımda bulunacaktır. Bazen gece yaşanan buna benzer belirtilere ek olarak gündüz de daha önce olmayan korkuları, çekinceleri başlayabilir. Eskiden bir odadan bir odaya geçişte sorun yokken sizin desteğinize ihtiyaç duymaya başlayabilir. Böyle bir gelişme olursa sakinliğinizi korumanızı ve destekleyici bir tutum takınmanızı öneririm. Eğer şikayetleri devam ederse görüşüp kısa sürede sorunun çözümünü sağlarız. 

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya