Sorun Cevaplayalım

Merhaba Egemen bey;
küçük oğlum 4 yaşında. ben çalışan bir anneyim. oğlum 8 aylıktan itibaren kızdığından kafa vurma, atma fırlatma huyları vardı.kızdığından bir şeye hayır dediğimiz de kafasını o kadar çok vuruyordu ki kendi canını acıtmak için sert zemin bile arıyordu.2.5 yaş gibi bıraktı kafa vurma olayını. bakıcımızı bırakıp konuşmuyor diye 2.5 yaşında kreşe verdim. ozamana kadar anne baba gel git diyordu. kreşe verdikten 1 ay sonra konuşmaya başladı. yeni kelimeleri söylerken o kadar çok utanıyor ki hala bazen kulağıma söylüyor kimse duymasın diye. hele dışarıya karşı çok çekingen ve utangaç duruyor. dışarıya karşı çok fazla açık bir çocuk değil soru sorduklarında kesinlikle cevap vermez duymamazlıktan gelir. bazen evde de aynısını yapar. herşey onun istediği gibi olsun, kesinlikle hayır denmesin, abisiyle oyun oynarken hep birinci olsun öncelik hep onun olsun gibi şeyler bu ara evde baya huzursuzluk yaratıyor çünkü oğlum istediği olmayınca öfke patlaması gibi şeyler yaşıyor. atıyor kırıyor bağırıyor kapıları çarpıyor gözü o kadar kara ki artık kendine zarar vermiyor ama dışarıya çok zarar veriyor. sakinleşmesi bazen 1 saati bile bulabiliyor. ben yapmaması gereken şeyler de ilk önce uyarıyorum hemen kestirip atmıyorum. süre veriyorum ama yine devam ediyor. öğretmenine ve kreşe karşı bu kadar dediğim dedik değil hatta hiç değil diyebilirim. resim çizdiğinde çok renkli ve sürekli karamalı resim yapıyor. yani bir şekli çizmeye çalışmıyor. pazılla oynamasını çok sever. ödev yaparken oyun oynarken resim yaparken hep yanında bizimde olmamızı ister. anne baba olarak napmalıyız eksiğimiz neler yada çocuğumuzun tedaviye ihtiyacı mı var bilgilendirirseniz sevinirim. çok teşekkür ederim.

Soran : R.
Tarih : 14/12/2015 09:51:05

Merhaba Rukiye Hanım,

Anlattıklarınız çocuk psikiyatrisinde bazı rahatsızlıklarda gözlenebilmektedir.  Tutum olarak Sizin seçtiğiniz yöntem uygun gibi gözüküyor ama işe yaramadığı anlattıklarınızdan anlaşılıyor. Eksik bıraktığınız kısımların değerlendirilmesinde fayda var.  

 Eğer çevresine ya da kendisine zarar veriyorsa benim önerim bir çocuk psikiyatristi ile görüşmenizdir. Hem Sizin yapacaklarınıza ilişkin konuşulur, hem de çocuğunuz bir profesyonel tarafından değerlendirilmiş olur. 

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya 

Merhaba Egemen Bey ..Benim kızım 10 yaşında yaklaşık 2 aydır geceleri odasında yalnız yatamıyor daha öncesinde böyle sorunumuz yoktu . korkutuğunu söylüyor yanında uyuyuncaya dek kalıyorum ama uyuduktan 1 -2 saat sonra tekrar uyanıp çağırıyor uzun bi süre beraber uyudum geçer düşüncesiyle fakat devam ediyor sorunumuz geceleri çok konuşuyor bağırıyor sık olmasa da yataktan bazen koşarak bazen sessizce kalktığını farkediyorum tekrar yatırıyorum .babayla yatmak istemiyor sadece anneyi istiyor ışık açık olunca bile uyuyamıyor yanında olmayınca .gündüz sorun yok yalnız kalabiliyor evde odasında oynayıp ders çalışabiliyor gecede odasında vakit geçiriyor ama evde yalnız kalmak istemiyor .benim uyku kalitemde bozuldu kendisi de rahat uyumuyor heran gidicem yanından diye elimi tutuyor ..endişelenmeye başladım destek almalımıyız nasıl bir tutum takınmalıyım..şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

Soran : R.A.A
Tarih : 14/10/2014 08:26:32

Merhaba,

Bence destek alsanız iyi olur. Çünkü tarif ettiğiniz bu durum hem sizin hem de kızınızın yaşam kalitesini bozmaya başlamış. Birlikte yatmanın sorunu çözmediğini hatta çoğu zaman arttırdığını biliyoruz. Sanırım sizin için de sorunun çözümüne katkısı olmamış. Bence çözümde en önemli kısım korkuyu, kaygıyı yaratan neden üzerinde durmak...Küçük müdahalelerle herşeyin yoluna gireceğinden eminim.

Saygılarımla

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

ANTALYA  

Merhaba Doktor bey .Ben Antalyaya yeni taşındım.Onaltı yasinda bir oğlum var .Yaklaşik bir yıl önce takıntılardan dolayı doktora gittik ve OKB tanısı kondu.Tedaviye İstanbulda başladık.Dört ay kadar tedavi gördükten sonra Antalyaya taşinmak zorunda kaldık.Burada tedaviye üç ay ara verdikten sonra tavsiye üzerine bir psikiyatri uzmanına gidip yeniden başladık.Fakat oğlum doktorundan çok menmun değil.Yinede iki defa terapiye gittik.Yirmi dakikada terapiyi sonlandırıyor ve oğlum bu süreyi çok kısa buluyor. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Doktoruyla devammı etmeliyim?Doktorunumu değiştirmeliyim?Bu hastalığın tedavisinde sürekli doktor değiştirmek iyileşme süresini uzatırmı?Lütfen bana yardimcı olurmusunuz?

Soran : R.A.AS.C
Tarih : 12/01/2015 03:30:02

Merhaba,

Psikiyatride hekim ile danışan arasında kurulan bağın tedavide çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer Siz, hekiminiz ile çocuğunuz arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ifade etseydiniz, kesinlikle hekiminizi değiştirmeyin derdim. Ancak eğer oğlunuz bu ilişkiden memnun değilse o zaman başka bir arayışa girmenizi öneririm. Yirmi dakika gerçekten kısa bir süre. Oğlunuzun rahatsız olması ya da süreyi yetersiz bulması doğal. Ben görüşmeleri uzun tutmanın, ayrıntı sayılabilecek konuların konuşulmasının tedavi etkinliğini arttırdığını düşünenlerdenim.

Saygılarımla...

Dr.Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı 

ANTALYA

Merhaba doktor bey benim oğlum 7 yaşında sürekli elinde bir şeyler sallıyor ona seslendigimizde bize hemen cevap vermiyor ne yaptığını sorduğumda oyun olduğunu söylüyor bu ara cok fazla kaygı yaşıyor meselâ okula gitmek istemiyor ya bana birşey olursa diyor sürekli karninin agridigini midesinin bulandigini söylüyor daha dün akşam elinde cay kaşığı ile oynarken havaya attı önüme düşürdü bende yerden alıp sehpaya koydum sonra yüz ifadesinin değiştiği ni görünce ne oldu dedim anne ben kaşığı yuttum dedi nekadar hayir yutmadin bak böyle oldu desemde ikna edemedim ne olur doktora gidelim emin olalım dedi durdu okula gitmek istemiyor sürekli evde olmak istiyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

Soran : R.A.AS.CS.K
Tarih : 07/01/2015 12:56:10

Merhaba,

Anlattıklarınız daha çok kaygı bozukluğunda gördüğümüz durumlar. Bana kalırsa zaman kaybetmeden bir çocuk psikiyatristi ile bağlantı kurun, çünkü bu şikayetler açısından erken müdahale çok daha hızlı sonuç veriyor. 

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya 

doktor bey merhaba mart 2011 yılı doğumlu bir erkek çocuğum var, oğlum daha konuşamıyor sadece anne baba su gibi kelimeler söylüyor ancak bazen hiç beklemediğimiz zamanda cümle kurduğu zamanlar olmuştur örneğin baba geldi, anne git gibi hatta bi tandığımızın cocuğunun doğum gününde herkesten önce iyiki doğdun diye bağırmıştı ama sık sık cümle kurmuyor.hiperaktiflik var bizim dediklerimizi anlıyor işte oğlum kumandayı getir, kapıyı ört, yatağına git uyu gibi komutlarımızı algılıyor ama afedersiniz çişini kakasını çoğu zaman söylemiyor.değişik materyallerle oynuyor çaydanlık tencere gibi şeylerle oynamayı seviyor annesi mutfaktayken onu seyretmeyi çok seviyor.. acaba hala konuşamaması normalmi? bu durumlar ne zaman düzelir? görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum size kolay gelsin teşekkürederim

Soran : R.A.AS.CS.KH.K
Tarih : 03/12/2014 12:20:17

Merhaba,

Bence normal değil. Oğlunuz şu anda 3,5 yaşını geçmiş durumda. Bizim örneğin 2 yaşında bir çocuktan beklentimiz 2 kelimelik cümle kurmasıdır. Sizin anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla oğlunuzda en azından belirgin bir konuşma geriliği mevcut. Bu duruma birçok psikiyatrik hastalık neden olabilir. Ayrıntılı bir değerlendirme yapmadan konuşup yanlış bir bilgilendirmede bulunmak istemiyorum.Bu açıdan gecikmeden bir çocuk psikiyatristi ile görüşmenizi öneririm.  

Saygılarımla...

Dr. Egemen AKTAŞ

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı 

ANTALYA

Merhaba Egemen Bey,
Benim 14 yaşında hafif zihinsel engelli bir oğlum var. Yaşı da itibariyle iyice aksi ve inatçı davranışları oluyor.Sinirlendiğinde karşı tarafa saldırıyor,bağırıp çağırıyor,kendini yerlere atıyor bu evde de okulda da geçerli,birde cinsel problemlerimiz var, şöyleki; evde özellikle yatıp televizyon seyrederken,yemek yerken,dışarı çıktığımızda pazarda markette sürekli elini orasından çekmiyor, kapıya,masaya.dolaba, bir yerlere sürtünmeye kalkıyor. Bunları yapmaması için konuşuyoruz ama nafile. Ne yapacağımızı bilemez durumdayız. Okulda da aynı şeyleri yapıp birilerini rahatsız etmesinden korkuyoruz. Ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Soran : R.A.AS.CS.KH.KS.K
Tarih : 03/11/2014 02:41:46

Merhaba,

Öfke atakları, mastürbasyon, kendisine ya da çevresine zarar verme davranışı zihinsel geriliklerde her zaman olmasa da gözlemlediğimiz durumlar. Eğer daha önce yokken bu belirtiler sonradan ortaya çıktı ise, başka bir huzursuzluk yaratıcı nedenin araştırılmasında fayda var. Bu neden bir diş çürüğünden, başka bir genel rahatsızlığa kadar değişkenlik gösterebilir. Ergenlik dönemi cinsel davranışların genelde arttığı bir dönemdir. Bazen cinsel davranışları azaltmak için çeşitli ilaçlarda kullanılmaktadır. Bu ilaçlar aynı zamanda öfke ataklarına da iyi gelmektedir. Eğer zaten ilaç kullanıyorsanız ve etkisi azaldı ise ilaç değişimi yapılabilir. Görüştüğünüz çocuk psikiyatristine danışmanızı öneririm.    

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya

Merhaba doktor bey oğlum beş yaş sürekli kendini kasıyor garip sesler çıkarıp aklından sürekli oyun oynuyor bilgisayar a düşkün sabah bu üç kez oldu halusunasyon görüyor böcek lerin olduğunu söylüyor ve uzun suruyor hemen parka cikariyorum sabah beş altı ne yapacağımı bilemiyorum kendini kasıp ben üç dört kez seslenince bakiyor bebekliginde de hafif ara ara vardi kasma yüz ağız haraketleri ama şimdi elleri ağzına götürüyor daha önce ellerini isriyordu ellerinin üstü nasirlasmisti ara ara oluyor gecer dedik ama bu halusunasyon olayi beni çok üzüyor lütfen yardımcı olun gerekirse görüşelim şimdiden çok teşekkürler

Soran : R.A.AS.CS.KH.KS.KY..C
Tarih : 03/11/2014 02:28:21

Merhaba,

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla sabah yaşadığınız uykudan uyanırken yaşanan bazı belirtilere benziyor, korkulacak bir belirti olduğunu sanmıyorum ancak yine de ayrıntılı değerlendirmeden bir görüş bildirmem yanlış olur. Bazen tik bozukluklarında çeşitli tekrarlı hareket yada sesler olabilir, bunların kısa görüntülerini çekmenizi öneririm. Bence mutlaka bir çocuk psikiyatristi ile görüşmeli ve görüşmeye görüntüleri de götürmelisiniz. 

Saygılarımla...

Dr. Egemen Aktaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Antalya